OBSZAR OCHRONY NARODOWEGO PARKU MORSKIEGO NA ZAKYNTHOS (N.M.P.Z.) ODGRYWA BARDZO WAŻNĄ ROLĘ W HISTORII OCHRONY ŚRODOWISKA W GRECJI. JEGO OBSZARY TO POŁUDNIOWA CZĘŚĆ WYSPY DO KTÓREJ NALEŻY ZATOKA LAGANAS.

NARODOWY PARK MORSKI NA ZAKYNTHOS ZOSTAŁ USTANOWIONY DEKRETEM PREZYDENTA GRECJI W 1999 ROKU. JEST ZARZĄDZANY PRZEZ ORGAN ZARZADZAJĄCY. NA TERENIE PARKU PROWADZONA JEST RÓWNIEŻ SZEROKA DZIAŁALNOŚĆ CZŁOWIEKA, MIĘDZY INNYMI TURYSTYKA I ROLNICTWO.

Funkcjonowanie Narodowego Parku Morskiego na Zakynthos (N.M.P.Z.) ma na celu wiele zadań. Do najważniejszych należy ochrona takich miejsc jak plaże lęgowe żółwia Caretta Caretta, miejsca populacji foki śródziemnomorskiej Mniszki i jej siedlisk, flory i fauny lądowej jak i przybrzeżnej, siedlisk ryb morskich, oraz działania dotyczące zrównoważonego rozwoju obszaru, zgodnym z ochroną przyrody, krajobrazu i dziedzictwa kulturowego.

CARETTA CARETTA

Żółwie Caretta Caretta to gady o rozmiarze od 1 do 1,2 metra długości. Oddychają płucami i prawie całe życie spędzają w morzu żerując na meduzy, mięczaki i bezkręgowce. Okres zimowy spędzają najczęściej w środkowej części basenu Morza Śródziemnego. Okres letni to czas na rozmnażanie i to właśnie wtedy kierują się w stronę wyspy Zakynthos i Zatoki Laganas. Pierwsze osobniki pojawiają się już na przełomie marca i kwietnia. Pierwsze gniazda pojawią się w okolicy połowy maja, ostatnie natomiast koniec sierpnia, maksymalnie początek września. Pod osłoną nocy samice wychodzą na plaże, wykopują płetwami gniazdo o głębokości około 40-50 cm i składają w nim około 100-120 jaj charakteryzujących się miękką skorupką dzięki której się nie tłuką. Każde z nich o wielkości piłeczki do ping-ponga. Czas do wyklucia młodych to od 40 do 70 dni. Małe żółwie o długości około 5 cm. wychodzą z gniazd zazwyczaj wieczorami i w nocy, po czym kierują się w stronę odbijającego się się światła księżyca i gwiazd w morzu. 

Podczas swojej pierwsze podróży z gniazda do morza małe żółwie ustawiają swój “kompas magnetyczny” dlatego drogę tą musza pokonać samodzielnie, aby po latach móc zlokalizować i wrócić dokładnie w to samo miejsce by móc się rozmnażać.

FOKA MONACHUS MONACHUS (FOKA MNISZKA)

Foka Monachus Monachus czyli śródziemnomorska Mniszka to jeden z najrzadszych gatunków zagrożony wyginięciem z saków morskich. Ich populacja nie przekracza 350 – 450 osobników. Dzisiaj występuje głównie w północno-wschodniej części Morza Śródziemnego, a zwłaszcza u wybrzeży Narodowego parku Morskiego u wybrzeży wyspy Zakynthos. Foki te rzadko oddalają się od wybrzeża a ich przysmakami są ryby, homary i ośmiornice. 

 

 

foto: Autorstwa N3kt0n – Praca własna, CC BY-SA 3.0, 

FLORA I FAUNA MORSKA

Morski obszar ochrony Narodowego Parku Morskiego na Zakynthos jest domem dla ponad 170 gatunków roślin morskich, które pokrywają skaliste jak i piaszczyste dno Morza Jońskiego. Dzięki temu w procesie fotosyntezy pozyskują one tlen i niezbędne minerały do wyjątkowo pięknego życia morskiego. 

Trawa Neptunowa (Posidonio Oceanica) zajmuje około 45% morskiego obszaru granicznego Narodowego Parku Morskiego na Zakynthos. Łąki te są domem i schronieniem dla ponad 1200 gatunków różnych stworzeń morskich. Niektórzy nazywają je “lasami tropikalnymi” Morza Śródziemnego. Są idealnym źródłem pożywienia i miejscem odpoczynku, również dla żółwi Caretta Caretta.

Na terenie N.M.P.Z. istnieje ponad 30 gatunków zagrożonych wyginięciem bezkręgowców morskich takich jak muszla bursztynowa, jeżowiec purpurowy, papugoryba i delfin pospolity.

Do największych zagrożeń dla flory i fauny morskiej zalicza się działalność człowieka. Należą do nich zanieczyszczenia, niszczenie siedlisk i przełowienia, dlatego podjęto wszelkie działania administracyjne na terenie parku, cały czas trwają pracę nad kolejnymi obostrzeniami, by wyeliminować jak największe zagrożenia. 

FLORA I FAUNA LĄDOWA

Obszar lądowy to ponad sześćset gatunków flory śródziemnomorskiej, w tym ponad trzydzieści gatunków storczyków. Większość z nich chroniona jest na mocy dyrektywy o florze i faunie, która wspierana jest Konwencją o międzynarodowym zakazie handlem dzikimi zwierzętami i wybranym gatunkiem roślin. Na stromych górskich wybrzeżach spotkamy gatunki endemiczne takie jak Limonium Zakynthium, czy Limonium Phitosianum, oraz zagrożone np. AsperulaNaufraga.

Na Zakynthos poza wieloma gatunkami fauny ptasiej spotkamy takie gady jak żółwie lądowe, jaszczurkę zieloną, gekony, skorpiony i węże.

Z ssaków natomiast szczury, myszy, jeże, zające, króliki i łasice. 

Na Zakynthos żyję około 140 gatunków ptaków. Najwięcej z nich możemy zobaczyć podczas ich migracji jesienno-wiosennych. Te lecące z Afryki w drodze na Zante zatrzymają się na nieopodal zlokalizowanych wyspach Strofades. To pierwsze takie miejsce gdzie mogą odpocząć, by później kontynuować swoją podróż właśnie tutaj. Gatunki: Gałąb, Jastrząb Eleonora, Kos Czarnoogoniasty, Myszołowy i Jastrzębie. Mokradła Keri są idealnym domem i schronieniem dla Łabędzi, Kaczek i Mew.

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *